Diş ve Diş Eti Bakımı için 30 Dakika

Son yıllarda ağız sağlığının tüm vücut sağlığını etkilediğini gösteren araştırmaların artmasıyla ağız bakımına gösterilen ilgi de arttı. Artık bireyler ağrı olmasını beklemeden rutin kontrollerini yaptırmaya ve problem oluşmadan önlem almaya başladı.

Bu gelişmeler ışığında birçok klinikte hastalar için özellikle diş ve diş eti bakımı içerikli paket programlar hazırlanmaya başlandı. Genel hatlarıyla bu paket programlarını incelersek, ilk etabı check-up oluşturuyor. Bu etapta öncelikle ağızın tüm bölümlerini gösteren panoramik röntgen alınıyor. Bu röntgende kemik erimeleri, kök iltihapları, diş aralarında oluşan çürükler, 20 yaş dişlerinin durumları inceleniyor. Risk oluşturabilecek faktörler belirleniyor. Daha sonra ağız içi muayenesi yapılıyor. Ağızda bulunan dolguların ve kaplamaların durumları, diş etinin sağlığı, yanak ve dilde görülebilen oluşumlar ve şişlikler inceleniyor.

Röntgen ve ağız içi muayenesinin ardından dünya sağlık örgütü tarafından 6 ayda bir yapılması önerilen diş taşı temizliği ve polisaj işlemine geçiliyor. Bu aşamada ağız, bakteriler için konak vazifesi gören diş taşlarından temizleniyor. Polisaj işleminde ise kahve ve sigaranın neden olduğu lekelerden ve sarı renkten kurtulan dişler beyaz ve sağlıklı görünümlerine kavuşuyor. Daha sonra ağızdaki bakteri yükünün azaltılması için antibakteriyel gargara ve solüsyonlar uygulanıyor.

Diş etlerinin sağlığının kazanılmasının ardından sıra çürüklerin önlenmesine geliyor. Bu aşamada diş taşlarından arındırılmış dişlere yüksek florürlü jel uygulanıyor. Bu uygulama başlangıç aşamasındaki çürüklerinin durdurulması, çürük oluşumuna yatkın bireylerde çürük oluşumlarının azaltılması ve dişlerin asit saldırılarına daha dirençli hale gelmesi açısından büyük önem taşıyor. Amerikan Diş Hekimleri Birliği (American Dental Association) orta ve yüksek çürük risk grubunda bulunan hastalara 6 ayda bir yüksek florürlü jel uygulanmasını öneriyor.

Tüm bu süreç yaklaşık 30 dakikada tamamlanıyor. Dolayısıyla diş ve diş eti bakımı için sadece 30 dakikanızı ayırmanız ve komple bir check-up’tan geçmeniz yeterli. Son zamanlarda revaçta olan bu uygulamalar sayesinde hastalar hem temiz ve ferah bir ağıza kavuşuyor hem de ileriye yönelik önlemlerini almış oluyorlar.

Dr. Dt. Müge Tirali Türkkan

Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı (Periodontolog)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir