ÇOCUKLARDA AĞIZ VE DİŞ BAKIMI

Çocuğumu diş hekimine ilk ne zaman götürmeliyim?

Çocukların ilk diş hekimi ziyareti için belli bir yaş sınırı yoktur. Etrafındaki olayları anlayabildiği zamandan itibaren sizinle birlikte diş hekimine gelmesi, ortamı görmesi, korkulacak bir yer olmadığını farketmesi iyi olacaktır. Bunun için ilk gelişlerinde kesinlikle koltuğa oturması için zorlamayın. Siz oturun ve onun gözlemlemesine izin verin. Birkaç gelişten sonra ortama alışacak ve kendisi koltuğa oturmak isteyecektir.
Bu ziyaretler için ağrı ve çürük şikayetlerini beklemeyin. Hiç sorunu olmasa bile onu alıştırmak amaçlı kendi kontrollerinize onu da yanınızda getirin. İlk başta size zor gelse de onun geleceği ve diş hekimi korkusunun olmaması için bu ziyaretler önemlidir.

Çocuklarda beslenmede nelere dikkat edilmelidir?

Çocuklarda hem diş çürüklerine neden olan, hem de beslenme problemi yaratan yapışkan şekerler, çikolata, kola gibi yiyecek ve içeceklerin tüketimini mümkün olan en aza indirin. Tüketim sonrası çocuğunuzun ağzını çalkalaması gerektiğini öğretin.
Yatarken şekerli veya ballı süt içme alışkanlığı varsa mutlaka sonrasında dişlerini fırçalatın. Aksi taktirde bütün gece ağızda kalan şeker kalıntıları dişlerinin çürümesini sağlayacaktır.

Emzik kullanımı ne zaman sonlandırılmalıdır?

Bebeklik döneminde sıklıkla kullanılan emziğin en geç 2 yaşın sonunda çocuk tarafından bırakılması gerekmektedir. 2 yaşından sonra devam eden emme alışkanlığı dişlerin yer değiştirmesine ve üst dişlerin öne, alt dişlerin arkaya doğru yer değiştirmesine ve aralarında açıklıklar meydana gelmesine neden olur. Bu dönemde bıraktırılabilirse bu açıklıklar kapanır. Ancak 3,5 yaşından sonra meydana gelen açıklıklar kalıcı hale gelebilir. 3-4 yaşlarına kadar emzik emen çocuklarda üst çenede darlık ve dolayısı ile yüz yapısında bozulma meydana gelebilir.

Çocuğum diş fırçalamak istemiyor, ne yapmalıyım?

Çocuklar anne-babaya özenirler. Diş fırçalama konusunda ona örnek olun. Sizi diş fırçalarken gördüklerinde onlar da isteyecektir. Ona yaşına uygun, küçük ve yumuşak bir fırça ve çocuk diş macunu alın. Önce kendi fırçalamasına izin verin, daha sonra siz doğrusunu gösterin. Zamanla fırçalama alışkanlığı edinecek ve hayat boyu bunu sürdürecektir.

Bebeklere bala batırılmış emzik vermek doğru mudur?

Bebekleri uyutmak için emziği bala veya şekere batırıp verme alışkanlığı çok yanlıştır. Bu alışkanlık çürüklerin hızla oluşmasına ve ilerlemesine neden olur.

Süt dişlerindeki çürükler tedavi edilmeli mi?

Süt dişlerinde meydana gelen çürükler “nasıl olsa değişecek” düşüncesiyle ihmal edilmemelidir. Çünkü her bir süt dişi alttan gelen esas dişin yer tutucusudur. Süt dişlerinin erken kaybı sonucu alttan gelen dişler çapraşık çıkar ve ileride ortodontik tedaviye (tel tedavisi) ihtiyaç duyulur.

Çocuklarda 6 yaşında çıkan azı dişleri süt dişi midir?

Hayır. Çocuklarda 6-7 yaşından itibaren süt dişlerinin en sonundan kalıcı azı dişleri gelir. Genellikle süt dişleriyle karıştırılıp ihmale uğrar. Aslında 6 yaş dişleri çiğnemenin yapıldığı bölgededir ve ağızda doğru kapanışın sağlanması açısından önemlidir.

Çocuklarda kaç yaşında tüm kalıcı dişler çıkar?

Çocuklarda 12 yaşından sonra ağızda süt dişi kalıp kalmadığı kontrol edilmelidir. Eğer süt dişi hala duruyorsa röntgen alıp altta diş olup olmadığı kontrol edilmeden diş çekimi yapılmamalıdır.

 

 

Dt. Nesrin TİRALİ

Diş Hekimi

ve

Dr.Dt. Müge TİRALİ TÜRKKAN

Diş Eti Hastalıkları ve Cerrahisi Uzmanı (Periodontolog)

İlk Yorumu Siz Yapın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + 15 =